sreda, 1. december 2021

TRETIRANJE SADIK : Bolezni dreves avokada in manga ter gnojila

 1. ekipa

Dan smo pričeli s sproščenim zajtrkom. Jose nas je odpeljal do polja, kjer še namerava posaditi sadike avokadov in mangov. Potožil je o težavi, in sicer o pomanjkanju sonca na tisti strani, same sadike pa potrebujejo veliko sonca in vode. Poprijeli smo po rokavicah in pričeli z delom. Vsak si je vzel dva zaboja. Na enega smo sedli, v drugega pa smo metali plevel, ki smo ga pobrali iz lončkov sadik avokada.

Za boljšo rast in razvoj samih sadik manga in avokada uporabljajo tudi malo škropiva. Le-ta pripomorejo k samemu hranjenju plodov, saj jim izboljšajo njihove senzorične lastnosti. Pogosteje uporabljena škropiva so DELTASOL – standard, Ultrasol K Plus, Life scientific AGROMOJANTE in NEOVIT fotoactive, ter AlfredoInesta AMINOLOM.

DELTASOL – gnojilo bogato s kalijevim nitratom, visoke kakovosti, čistosti in topnosti. Primerno za pridelke z visoko potrebo po kaliju in dušiku. Spodbuja nastajanje in kopičenje sladkorja, posledično se poveča  vsebnost sladkorjev, kar pripomore, da je sadež boljšega okusa.

ULTRASOL – kalijev nitrat je vir kalija za gojenje izjemnih pridelkov z dodatnim nitratnim dušikom, za hitro absorpcijo v rastlini. Lahko se meša z vsemi vodotopnimi viri. Vsebuje zelo malo klorida, natrija in težkih kovin.

AGROMOJANTE – se uporablja za povečanje moči vlaženja fitosanitarnih rastlin in povečanje njihove obstojnosti. Primeren je za vse rastlinske vrste.

NEOVIT – magnezij je temeljna sestavina molekule klorofila in je bistvenega pomena pri presnovi sladkorja in beljakovin. Pospešuje tvorbo karotenoidov in absorpcijo železa. Izdelek vsebuje kompleksen magnezij zaradi česar je njegova asimilacija skozi rastlino zelo hitra in učinkovita. Deluje na ravni fotosinteznih procesov in spodbuja splošno presnovo rastline.

AMINOLOM – je vitaminski koncentrat. Pridelku da dodatno energijo in vitalnost, izboljša njegovo rast in moč na splošno, ter zlasti njegovo sposobnost kalitve in obnavljanja. Njegova uporaba v prvih fazah rastline spodbuja močno rast na naraven in uravnotežen način. Njegova uporaba poživlja in izboljšuje vse presnovne funkcije rastline v celotnem ciklu. Med njegovimi sestavina izstopajo vitamini skupine B, vitamin C in naravna molekul za prenos energije.





Med plodovi najdemo tudi razne žuželke. Najpogosteje se pojavlja kobilica, teh je med sadikami veliko in se hranijo s samimi plodovi avokada in manga.

Dan smo si popestrili s tekmovanjem. Tisti par, ki najhitreje očisti celotno vrsto sadik avokada zmaga in pridobi nagrado. Vsi smo se borili pošteno in po naših najboljših močeh, saj je vse zanimala nagrada. Vsako sadiko smo morali skrbno obrati tako, da ni ostalo plevela, ki bi še naprej uspeval. V tem tekmovanju sta zmagali Kim in Klara.



UTRINKI IZ PLANTAŽE


Naja Mahne, Vesna Jokič


2.ekipa

Zbudili smo se zgodaj zjutraj in odšli na zajtrk. Odšli smo na avtobusno postajo, s katere smo se odpeljali do proizvodnje. Odložili smo stvari in se pripravili na delo. Na začetku so nam prinesli tri avokade in razložili, kako avokado plesni. Pogosta bolezen avokada je odpadanje listov. Če odpadajo spodnji listi, je problem ponavadi v propadanju korenin ali v preobremenjenih tleh. Listi pogosto plesnijo ali črnijo. Rastlina je prekrita s snežno belim in plesničastim cvetom, zato rastlina postopoma odmre. Plesen se pojavi zaradi neupoštevanja pravil zalivanja. Več možnosti da avokado plesni je, če je vreme prehladno.

SHRANJEVANJE AVOKADA DOMA

Avokado mora stati na sobni temperaturi, ker hlajenje še nezrelega avokada lahko povzroči ustavitev procesa zorenja. Ko je avokado zrel, pa ga je potrebno hraniti na temperaturi od 7 – 8 °C, da ohranja svojo kakovost. Postopek zorenja lahko nekoliko pospešimo, če avokado shranimo v rjavo papirnato vrečko skupaj z jabolkom ali banano. Nezrel avokado zori 2 -7 dni. Zrel avokado ostane na najvišji kakovosti 3 -5 dni, če ga hranimo v hladilniku.





Petra Cankar, Veronika Gril Novak


Ni komentarjev:

Objavite komentar

Adios Španija!

 Danes smo vstali zelo zgodaj. Ob 3.30 uri smo se odpeljali na letališče. Z letalom smo se vozili 3 ure do letališča Treviso v Italiji, od t...