nedelja, 12. december 2021

Adios Španija!

 Danes smo vstali zelo zgodaj. Ob 3.30 uri smo se odpeljali na letališče. Z letalom smo se vozili 3 ure do letališča Treviso v Italiji, od tam pa še 3 ure z avtobusom do Ljubljane. Srečno in varno smo prispeli pred šolo, kjer so nas veselo pričakovali naši najdražji. Hasta pronto!

https://youtu.be/IEzSqCrxp40

Nuša Bojc in Karin Barborič


sobota, 11. december 2021

Gurmanski užitki Malageške tržnice

 

Danes smo zopet obiskali tržnico Mercado de Atarazanas. Zgrajena je bila med letoma 1876 in 1879, stavba je muslimanskega izvora. Danes deluje kot tradicionalna tržnica, razdeljena na tri dele. Na enem delu prodajajo ribe, enem meso in enem pa sadje in zelenjavo. Tržnica je namenjena tudi prehranjevanju, saj imajo nekatere stojnice mize, kjer obdelujejo sveže pripravljene izdelke. V tistem času je bilo v mestu veliko tržnic, ker pa so bile na prostem, so imele zelo slabe higienske pogoje, zato je bila ta pokrita tržnica zgrajena, da bi se hrana bolje ohranila.

Revolucionarna lokalna vlada je zahtevala njeno rušenje, da bi omogočile delo revnejšim razredom, čeprav se je to zgodilo šele leta 1870, ko je bil odobren projekt Joaquina Rucobe za novo tržnico. Zahvaljujoč posredovanju Akademije za likovno umetnost v San Telmu so ohranili stara monumentalna vrata, ki so jih prestavili v središče glavnega pročelja nove stavbe.

Leta 2008 so začeli s prenovo in jo dokončali leta 2010. Za boljšo osvetlitev tržnice so postavili prosojno streho in vitraže s tradicionalnimi detajli mesta.



Vesna Jokić, Petra Cankar

petek, 10. december 2021

ZADNJI DELOVNI DAN

1. skupina : V petek, 10. 12. 2021, je bil naš zadnji delovni dan v Španiji. V proizvodnji si je prva skupina razdelila delo. Nekateri so prebirali kumquat, nekateri lepili nalepke na avokado, drugi pa delali za tekočim trakom. Delo na tekočem traku se začne z odstranjevanjem avokadovih pecljev. S Klaro sva trdo garali: Avokadi so kar leteli na tekoči trak, zato sva morali zelo hitro odstranjevati peclje. Delovodja naju je pri tem pozorno opazoval, prav tako pa tudi njegovi podrejeni. Avokadi nato potujejo skozi pralni sistem. Krtačke z avokadov odstranijo zemljo in umazanijo, nato pa potujejo naprej do sistema ločevanja po velikosti. Na koncu se tekoči trak razdeli v več linij in na vsako gredo avokadi dveh različnih velikosti npr. majhni -34 in veliki -12. Tam so bili dijaki vsak na svoji liniji, kjer so avokade ločevali v različne zaboje. Kim Ivančič, Klara Razdrih
2. skupina : Zimski dnevi v Španiji so precej vetrovni, to smo izkusili na lastni koži, saj je na plantaži veter prav vil in seboj nosil španski ritem. Tako je izgledal naš zadnji delovni dan. Najprej smo pobirali avokade in se ob tem zabavali. Ko smo napolnili vse zaboje, smo se vrnili na posest. Avokade smo za konec dela samo še obrezali in jih preložili v druge zaboje. Jose nas je odpeljal do trgovinice Tropsa, kjer smo si lahko ogledali izdelke, ki jih izdelujejo in tam prodajajo.
Podjetje so odprli leta 1979 v Malagi, zajema več kot 3000 kmetov v Granadi, Malagi in v Taviri na Portugalskem. Leta 2012 so svoje podjetje nadgradili z najnovejšo tehnologijo. Svoje izdelke prodajajo v 25 državah. Svojo veliko prednost v kakovostni prodaji vidijo v tem, da delo strogo nadzorujejo, vse od dela na plantažah do transporta do končnih kupcev. Produkte želijo približati kupcem, ki ne poznajo njihovih izdelkov, zato so dve leti nazaj pripravili televizijsko reklamo in tudi vodijo razne oglede, kjer izobražujejo svoje kupce.
Veliko smo pisali o avokadu, a pravzaprav bi lahko nekaj besed povedali tudi o mangu, saj ga na plantaži prav tako pridelujejo, a ker je sezona obiranja manga že mimo, ga nismo imeli priložnosti obirati tudi mi – vsaj ne za proizvodnjo. Videli smo, kako izgleda drevo in kako rastejo, a naše delo je bolj temeljijo na avokadu. Mango raste na mangovcu, je tropski sadež, ki je najbolj priljubljen pri kupcih sadja. V Evropo so ga prinesli Portugalci iz Azije. Sadež je poleg sladkega in osvežilnega okusa tudi poln vitaminov(A,B,C,E) in minerali (mangan, magnezij, baker, cink). Poznamo več vrst manga, ki se razlikujejo po obliki in barvi. Pri Tropsu ga obirajo od poznega poletja ter vso jesen. Mango obirajo z dreves, saj jih potem ni potrebno polirati ali voskati za lepši sijaj. Zaužijemo ga lahko v sveži obliki (ta način je najboljši 😊) ali pa ga dodamo v napitke, omake, solate, najpogosteje pa ga lahko uporabimo pri izdelavi raznovrstnih sladic.
Laura Bučar, Karmen Frank

četrtek, 9. december 2021

Špansko olje in guacamole

OGLED OLJARNE

Danes smo se odpravili na ogled oljarne Aceite Periana, kjer smo spoznali postopek pridelave oljčnega olja. Pa si poglejmo vse korake.

1. Proces čiščenja oliv - ločevanje listja ter zemlje od plodov, nato sledi ločevanje mesa oliv od koščic: poznamo 2000 vrst oliv. Sveže liste uporabljajo za krmo živali, suhe liste pa za postiljanje tal v štali za živali. Odpadne zmlete koščice se uporabi za pelete za kurjavo, ki jih prodajajo tudi bližnji piščančki farmi, kjer z njimi ogrevajo valilnico piščancev. Prav veliko odpadnega materiala tako sploh ne ostane. 

2.     Predelovalnica oliv, ki smo jo obiskali odkupi, predela in skladišči tri vrste oliv: Hojiblanca, Picualin, Verdial. Med seboj se razlikujejo samo po obliki, okus in vonj sta enaka. Hojiblanca je dobila ime po tem, ker ima drevo na spodnji strani bele liste. Sorta Verdial je značilna samo za andaluzijsko pokrajino.

3.     Prečiščene olive gredo v mlin.

4.     Masa gre potem v mikser, kjer je masa 30 minut, na manj kot 26 stopinj Celzija, da dobimo optimalno kvaliteto.

5.    Vsa zmes gre po posebnih ceveh do horizontalne centrifuge, notri je boben, ki meša maso, da se ločijo voda, olje ter trdni ostanki oliv.

Olje, ki se izloči po obdelavi v horizontalni centrifugi, ima še vedno ostanke vode, ki se jo odstrani v vertikalni centrifugi.

6.    Sledi shranjevanje olja v sodih, kjer voda popolnoma izgine znotraj 48 ur.

7.    Sledi postopek filtracije: s finim filtriranjem dobi olje najkvalitetnejšo zeleno barvo. Tu pridobijo ekstra deviško oljčno olje.

8.    Skladiščenje poteka pri manj kot 25 stopinj Celzija

9.    Polnjenje steklenic in prodaja.

Letos bodo pridelali približno 10 milijonov kil olivnega olja.


KUHARSKA DELAVNICA IN PODELITEV CERTIFIKATOV

Po ogledu smo imeli kuharsko delavnico, kjer smo pripravljali namaz guacamole. Skozi postopek nas je vodila koordinatorka Anna.

  1. RECEPT: za guacamole potrebujemo tri avokade, pol paradižnika, četrtino čebule, ščepec soli, malo limone, malo koriandra in ščepec mešanice začimb za pripravo namaza guacamole. Pripravljen namaz smo degustirali z mehiškim tortilja čipsom in ga ocenili. Na koncu delavnic smo imeli podelitev certifikatov za opravljeno mobilnost. Profesorica Štekovič je bila ponovno v vlogi prevajalke.









Nuša Bojc in Karin Barborič 


sreda, 8. december 2021

Multikulti Granada

Izlet smo začeli z ogledom kraljeve kapele v Granadi, v kateri sta pokopana kraljica Isabella in kralj Ferdinand, ki pa sta tudi upodobljena na kamnu, ki stoji nad krstama. V naslednji sobi hranijo personalizirane spomine (krona, sablje, obleke duhovnikov itd.) in slike kraljeve družine. Na poti do naslednje destinacije, smo se ustavili pri kipu kraljice Španije, Isabelle I, kjer nam je vodič omenil, da je bila prva kraljica, ki je poskušala vse Arabce in Rome izgnati iz Španije. Glavnina Arabcev je pobegnila v Afriko, medtem, ko je večina Romov ostala v jamah v mestu Granada, in tam še vedno živijo. Na poti do Alhambre smo se ustavili na trgu pri cerkvi Sv. Nikolaja. Ob razgledu nas je spremljala flamenko glasba. Potem smo si odšli ogledat graščino Ahlambra. Znotraj smo si pogledali palačo Carlos V, ki pa je stala zraven Alcazabe. To je obzidje, za katerim je vojska med vojnami skrivala prebivalce Alhambre in orožje. Carlos V. Zgradbe Alcazabe ni podrl, saj mu je bila čudovita, in jo je vsako jutro gledal skozi okno.


                                                                       Kraljeva kapela 

                                                                        Kip Isabelle I


Razgled izpred cerkve Sv. Nikolaja

                                                     
Palača Carlos V

                                               
                                                                Obzidje Alcazaba

 Granada je precej drugačno mesto od vseh do sedaj videnih španskih mest - tako zaradi svoje arhitekture, klime kot tudi multikulturnosti. V centru mesta je mogoče opaziti preplet muslimanskih, krščanskih in judovskih elementov. Vodič je večkrat poudaril, da se pripadniki različnih ver sicer ne mešajo med sabo, a vseeno sobivajo v prijetnem sožitju. 
                                                       
                                                                                      Andreja Zrimšek, Maja Kuclar



torek, 7. december 2021

50 odtenkov zelene

1. skupina

Danes smo tudi dijaki prve skupine dočakali dan, ko smo vstopili v proizvodnjo Malagú. Prvi dan smo ločevali avokade po barvah, od tu tudi naslov 50 odtenkov zelene. 

Ocenjevanje je zelo subjektivno zaradi morebitnih mnenj pravilne zrelosti avokada. V škatle smo zlagali po 16 avokadov in jih nato etiketirali. V proizvodnji imajo avokade iz različnih predelov sveta, posledično so tudi drugačna merila zrelosti. Glavni dobavitelji avokada so Španija, Maroko in Čile. Plodovi avokada iz Čila so letos malce slabše kvalitete zaradi suše, s katero se je spopadala država, pa tudi zato, ker avokadi potujejo 21 dni na ladji, 4 dni poteka transport iz pristanišča do podjetja Managú, potem pa so še 4 dni v podjetju preden dosežejo trgovske police. Hass je vrsta avokada, ki je v Nemčiji dolga leta niso hoteli sprejeti, saj Hass po nemško pomeni sovraštvo.


Zanimivosti: 

Jefe-> špansko šef

Hefe-> nemško Kvas

Kvas-> turško Maya


Pakirali smo tudi kitajske pomaranče, pri katerih smo prav tako morali paziti na zrelost in barvo same pomaranče.

Delovni dan smo zaključili z veliko novega znanja in lepim sončnim dnem.





2. skupina

Ponovno je prišel delovni dan. Po zajtrku smo odšli do avtobusne postaje, od koder nas je avtobus odpeljal proti vasi Los Vados. Ker smo sem prišli prvič, smo se po pomoti odpeljali eno postajo predaleč. Kljub temu pa nas je Jose hitro prišel iskat in nas odpeljal do plantaž. Na začetku nam je pokazal, kje rastejo avokadi, mangi in pomaranče. Razdelil nam je tudi mange, ki jih bomo lahko odnesli domov. Razložil nam je tudi, da ko mangu odtrgamo pecelj ga moramo pustiti stati pokončno 2 uri, da se ven izteče sok. Odložili smo stvari, vzeli rokavice in se odpravili na delo. Pokazal nam je predel, kjer smo pričeli s pobiranjem avokada. Ko smo avokado že nekaj časa obirali, je prišel čas odmora, ko smo poskusili mango. Po krajšem oddihu smo ponovno pobirali avokado, tokrat na drugem mestu. Ko smo napolnili zaboje, smo se vrnili nazaj do hiše, kjer smo avokadu rezali peclje. Ko smo delo opravili, nam je Jose pokazal, kako so včasih pridobivali olivno olje. Opremo za izdelovanje olivnega olja so našli, ko so kupili hišo. Nato nas je Jose odpeljal na najvišjo točko plantaž, kjer se je pred nami razprostrl prečudovit razgled. Bilo je zabavno in se že veselimo naslednjega delovnega dne
na plantaži. 





Anže Jarc, Veronika Gril Novak, Petra Cankar 

ponedeljek, 6. december 2021

ZGODOVINA IN ZNAMENITOSTI MESTA MALAGE

Danes smo se odpeljali do mesta Malaga, kjer smo si ogledali še preostale mestne znamenitosti. Ob vožnji smo imeli tudi čudovit razgled na morje. Ko smo prispeli, smo se ustavili pri gledališču, ki je v lasti Antonia Banderasa. Ker je bil praznik in smo bili brez vodičev, smo imeli posebno nalogo, in sicer smo morali sami raziskati zgodovino mesta Malaga ter Španije.

FRANKOVA DIKTATURA

To obdobje je trajalo med 1936 (začetek španske državljanske vojne) in 1975. Avtoritarni režim se je končal s smrtjo generala Francisca Franca. Temeljil je na treh stebrih, in sicer so to vojska, cerkev in edina politična stranka Falanga.

6. DECEMBER

6. december je dan ustavnosti. Razglašen je za državni praznik. Španci se takrat spominjajo 6. decembra 1978, ko so tri leta po Francovi smrti glasovali na referendumu. Takrat so uvedli demokracijo in ljudje so postali svobodni, kar je bila velika sprememba po letih diktature.

AVTORITARNOST

Je glavna ideologija frankizma. Takrat je Španija veljala za avtoritarno državo, kar pomeni, da so vsi politični nasprotniki bili ukinjeni ali preganjani z vsemi možnimi sredstvi. Tudi s policijsko represijo (Gardia Civil). To je posebna vojaška policija, ki je nadzorovala večino manjših mest in podeželje. Zatirani so bili nasprotniki iz katoliških sindikatov, komunističnih in anarhističnih organizacij, liberalni demokrat ter katoliški in baskovski separatisti. Separatisti oziroma uporniki so 1956 ustanovili uporniško skupino ETA, ki je v preteklosti večkrat organizirala teroristične napade, pred tem pa je vodila takratno vojno proti Francu.

Franco je bil predsednik, ki se je rodil 4. decembra 1892, umrl pa 20. novembra 1975 v Madridu. Bil je tudi monarhist. Zmagal je v španski državljanski vojni in postal španski diktator. Njegov režim je združeval tradicionalni konzervatizem s fašističnimi prvinami. Med drugo vojno pa je ostal nevtralen, vendar se je vseeno bolj nagibal k Nemčiji in Italiji.

Po tem ko smo spoznali, zakaj je 6. 12. tako poseben dan, smo se odpravili na malageški grad in utrdbo. Na ploščadi utrdbe sta nam Maša in Kim predstavili zgodovino gradu in izvor imena ter samo zgodovino Malage.

MALAGEŠKI GRAD

Zgrajen je bil leta 929 v nekdanji feničanski ogradi in svetilniku od koder je dobil ime Gibralfaro -  arabsko in grško, kar pomeni skala svetilnika. Potem, ko je katoliška stran (Ferdinand II in Isabela I) tri mesece oblegala arabske nasprotnike, so bili slednji zaradi pomanjkanja hrane in lahkote, primorani zapustiti utrdbo. Tukaj se je zgodil spopad, v katerem sta obe strani uporabili smodnik. Zgodovinski ostanki tega spopada so trdna obzidja, ki se dvigujejo iz gostih gozdov borovcev in evkaliptusa. Znotraj zgradbe lahko vidimo še nekaj dvorišč. Na grad lahko pridemo peš po tlakovani poti ali stopnicah, lahko pa pridemo tudi z avtobusom ali taksijem. Nadmorska višina trdnjave je 130 metrov.



IZVOR IMENA MALAGA

Imenovali so ga Malaka, ime mesta pa izvira iz feničanske besede 'malac' kar pomeni soliti ali sol. Povezano je z 'malagena', kar pomeni ženska iz malage je pa tudi ime španskega plesa.

ZGODOVINA MALAGE

Mesto ima zelo bogato zgodovino, ker je eno najstarejših mest na svetu. Zgrajeno je leta 770 pred našim stetjem. Odraža se v prelepi arhitekturi in znamenitostih, kot so utrdba Alcazaba, katedrala in rimsko gledališče, Plaza del toros, pristanišče, ki je eden najpomembnejših v Španiji in muzej, med katerimi je zadnja leta najbolj obiskan Picassov muzej. Zgodovina Malage je dolga 2800 let, kar jo uvršča med najstarejša mesta na svetu. Ustanovili so jo Feničani kot Malako okoli leta 770 pred našim štetjem. Po letu 218 pred našim je bila Malata pod oblastjo Rimske republike in kasneje rimskega cesarstva. V 8. stoletju so jo osvojili Berberi, ki so jo poimenovali v Malakha in ji vladali 800 let. Leta 1487 je med rekonkvisto ponovno prišla v krščanske vode.



Odpravili smo se do arene, kjer so izvajali bikoborbe. Tam sta nam dijaka predstavila dogajanje bikoborbe in šova.

ARENA ZA BIKOBORBE – PLAZA DE TOROS DE LA MALAGUETA

Prva bikoborba je bila 11. julija 1874. Arena je v privatni lasti nekdanjega predsednika nogometnega kluba v Malagi. V polmer meri 52 metrov, sprejeme pa lahko 14.000 ljudi. Znotraj zgradbe je tudi muzej, ki je posvečen znanemu matadorju Antoniu Ordonezu, ki je umrl med bitko. Za te borbe gojijo posebne bike. Na leto jih ubijejo ali poškodujejo vsaj 35.000 in to samo v Španiji. Pred bitko jih večkrat omamijo, da so bolj slabotni. Matadorjeva sposobnost se meri z bikovo dolžino rogov. Redko kdo ve, da so biki barvno slepi, zato jih med bitko bolj zmoti že samo premikanje matadorjevega ogrinjala. Na severu Španije so bikoborbe prepovedane, saj so ljudje bolj osveščeni in so proti mučenju živali.




FERIA DE AGOSTO

Je dogodek, kot je pri nas sejem ali veselica. Poteka sredi avgusta, 10 dni in 9 noči, konča se na nedeljo, čez dan se dogaja v centru mesta, po noči pa v Fecha del agosto. Po 12. uri potekajo bikoborbe, v centru mesta so stojnice z glasbo in plesom. Ženske in moški so oblečeni v flamenko obleke, veliko je glasbe, za otroke pa imajo zabaviščni park, sledijo parade s konji vpreženimi v kočije.

Zatem smo se odpravili na plažo, tam nam je dijakinja predstavila praznik, ki se bo odvijal 8. decembra.




8. DECEMBER

To je dan, ko naj bi Marija brezmadežno spočela. Španci trdijo, da je Jezus obstajal že od samega začetka, vendar se je na ta dan utelesil. 8. december predstavlja priprave na številna predbožična praznovanja, ki se zvrstijo meseca decembra.

V mesto Torre del Mar smo se vrnili okoli 18. ure. Dan je bil obsijan s soncem. Naučili smo se veliko novega o samem mestu in njegovi zgodovini, predvsem pa smo ponosni, da smo sami uspeli izpeljati zelo poučen dan (profesorja sta nas pohvalila😉).

 



 

nedelja, 5. december 2021

Športni dan



ŠPORTNI DAN

V nedeljo, 5.12.2021, smo imeli športni dan, ki je bil sestavljen iz treh delov. Najprej smo odšli na daljši sprehod ob plaži, ki je trajal približno 2 uri. Nato je sledilo ogrevanje na fitnes napravah, nazadnje pa naj bi imeli še turnir v odbojki, a smo ga morali zaradi slabih vremenskih razmer prestaviti na naslednje dni.













SLIKI

Sliki sta posvečeni profesorjem družboslovja:



Pablo Picasso je leta 1937 na platnu naslikal oljno sliko po imenu Guernica. Je eno njegovih najbolj znanih del, ki ga mnogi umetnostni kritiki štejejo za najbolj ganljivo in najmočnejšo protivojno sliko v zgodovini. Razstavljena je v Museo Reina Sofía v Madridu. Upodobljena je tragedija, ki se je zgodila po nacističnemu bombardiranju Guernice v Španiji. Če natančno pogledate sliko, lahko vidite mamo, ki žaluje za svojim mrtvim dojenčkom, več odrezanih udov, raztresenih vse naokrog in bika, ki je simbol moči Španije v vojni. Kritiki menijo, da gre za zelo močno upodobitev nesmisla vojn. 




Sliko Homenaje a la luz de Andalucía je leta 1942 naslikal slikar Evaristo Guerra. V Malagi je razstavljal skoraj 20 let. Na sliki se osem pokrajin pojavlja pod nenavadnim in barvitim pogledom umetnika. Njegovo delo prikazuje modrino Cádiza, ki se meša z vijolicami Malage, korintom (grškim pristaniščem) Granade, sivino Almeríe, zelenjem Jaéna , rožnati oker iz Córdobe, zlati oker iz Seville in magenta iz Huelve



Klara Razdrih in Kim Ivančič




sobota, 4. december 2021

BARVITA SEVILJA

Današnji dan je bil poseben v več pogledih. Začeli smo ga z zajtrkom in vožnjo do Sevill, da dan ne bi bil preveč običajen, nas je presenetila okvara na avtobusu. Pripeljali smo se na postajališče v Aguadulce in tu počakali na nov avtobus, ki nas je odpeljal do mesta.

Aguadulce je majhno in ljubko mesto, ki je znano po turizmu. V poletnih mesecih se število prebivalcev poveča kar za trikrat. Dopustovanje v razkošnih hišah in dvorih se je zamenjalo v bolj preprostejše nastanitve in s tem so dopustniki lahko uživali v naravi.

Naš današnji cilj je bila Sevilji, ki je tudi glavno mesto pokrajine Andaluzije. Mesto je kulturno in zgodovinsko zelo bogato. Arheološka odkritja kažejo na to da naj bi mesto obstajalo že pred več kot 2000 leti. Skozi čas se je mesto spreminjalo ob toku z razvojem in prebivalstvom. Ob tem so nastajale številne znamenite zgradbe, ki še dandanes bogatijo mesto. Med njimi je Alcazar (kraljeva palača), Torre del Oro (zlati stolp) in tudi stolnica svete Marije, ki smo si jo danes ogledali.  Catedral de Santa Maria de la Sede ali bolj znana kot stolnica v Sevilji. Katedralo so gradili v 14. in 15. stoletju. Kot ena večjih znamenitosti (danes je spremenjena v muzej), ki se nahajajo v katedrali je tudi to, da je največja in da ima kar 15 vhodni vrat, ki imajo vsaka svoje ime ter tudi to, da je katedrala grob Krištofa Kolumba. Prav tako smo si lahko ogledali zanimivo zgradbo, ki je nastala ob začetku prejšnjega desetletja. Metropol Parasol  je zgrajen iz lesa in je v spodjem nadstropju urejena zbirka arheoloških ostankov iz dobe Rimljanov, lahko pa si jo ogledamo tudi iz vrha. Kot zadnjo točko današnjega ogleda smo videli znamenito Plaza de Espana, ki je bila zgrajena za svetovni dogodek leta 1929, danes pa so v njej številni državni prostori. Nahaja se na robu parka Maria Luisa, njen izgled združuje številne sloge, ki jih poznamo.

Po koncu ogledov, pa nas je čakala še 2 urna vožnja, na kateri smo vsi malo zaspali.






Laura Bučar in Karmen Frank


petek, 3. december 2021

Od včeraj vam dolgujemo še prav posebno presenečenje. Zvečer smo se udeležili prižiga božičnih lučk v graciozni Malagi. Tega dogodka se je udeležilo veliko ljudi. Lučke so najprej prižgali, nato pa so utripale v ritmu glasbe, ki so jo predvajali. Po prižigu lučk smo se udeležili flamenko šova. V predstavi nastopa pet oseb, igralec kitare, dva pevca in dva plesalca. Flamenko je tradicionalen ples iz romske kulture, izhaja pa iz Andaluzije na jugu Španije. Ples temelji na ritemu ploskanja, tapkanja nog ob tla in igranja kitare. Pri plesu je zelo pomembno dobro spremljanje ritma in izkazovanja čustev skozi gibe in obrazne poteze. Ples izraža osebno zgodbo.


Za vas imava tudi krajši posnetek v katerem upam, da boste uživali tako, kot smo mi.


Anže Jarc in Maša Franko

Slavnostno prižiganje božičnih lučk

 Ekipa 1

Za zajtrk smo poskusili znameniti španski zajtrk - popečeno žemljo z olivnim oljem in pasiranim paradižnikom. Na plantažah smo pričeli s pobiranjem avokadov, ki jih je veter v prejšnjem dnevu odpihnil z dreves. Ko so bili zaboji polni, jih je Josè prišel z avtom iskat, mi pa smo se peš odpravili na malico, kjer smo jedli mango in piškote. Kasneje smo prebirali avokade glede na sorto, pri čemer smo se orientirali po njihovi lupini (sorta Hass ima grobo lupino, Bacon pa gladko). Avokadom smo z vrtnimi škarjami odstranili peclje. Škatle smo natovorili na avto in odšli proti hotelu. Po kosilu smo se odpravili na plažo, kjer smo igrali odbojko, poslušali glasbo ter dovolili našim telesom, da so tvorila vitamin D. Potem smo se vrnili v hotel, se uredili in si ogledali prižiganje božičnih luč - tokrat v domačem Torre del Mar-u. Bilo je veliko glasbe, veselih otroških, mladih in zrelih obrazov ter maskot.







                                                                                                                     Andreja Zrimšek, Maja Kuclar





Ekipa 2

Danes smo bili na drugem delovnem mestu znotraj proizvodnje, in sicer smo delali za tekočim trakom. Naučili smo se, kako pri avokadu odstraniti steblo ter plodove sortirati po velikosti. Vsako kategorijo potem posebej zapakirajo. Razdelili smo se v dve skupini. Štiri smo šle delat za trak, ostale pa so pripravljale škatle za pakiranje avokadov. Med delom je zmanjkalo elektrike. Ker smo morali počakati, da se vrne smo odšli na zgodnjo malico. Po malici se je elektrika vrnila. Odpravili smo se nazaj na delo. Delo smo hitro in učinkovito opravili, nato smo dobili novo zadolžitev. Da nam je čas hitreje minil smo prebirali kumkvat. Kumkvati so skupina majhnih agrumov iz družine Rutaceae. Gre za sorazmerno mlado klasifikacijo skupine rastlin, ki so bile dolgo štete v rod citrus, od katerega se razlikujejo predvsem zaradi zimskega mirovanja. Medtem ko citrusi skozi vse leto cvetijo in obrodijo vsaj dvakrat letno, Fortunelle pozimi počivajo in zato večinoma samo enkrat cvetijo. Z lahkoto prenesejo izredno nizke zimske temperature, nekatere vrste do -10 stopinj Celzija.







                                                                                                                                                                                                                                                                                           Nuša Bojc, Karin Barborič


Adios Španija!

 Danes smo vstali zelo zgodaj. Ob 3.30 uri smo se odpeljali na letališče. Z letalom smo se vozili 3 ure do letališča Treviso v Italiji, od t...